top of page

Конспект организованной образовательной 

деятельность по образовательной области

«Аппликация»

(Художественно-эстетическое развитие)

с использованием ИКТ «Цыпленок»

Вӗрентӳ ӗçӗн конспекчӗ

«Аппликаци»

(Илемлӗ хаталанăвӗ)

ИКТ паусăкурнă 

«Чăх чӗппи»

imgpreview.jpg
iucat1000206.jpeg
imgpreview.jpg
iucat1000206.jpeg

Аннотация

 

В детском возрасте существует острая потребность в активном познании, преобразовании окружающей жизни. Ребенок приобщается к миру прекрасного, открывает для себя богатство и красоту жизни через развитие художественных способностей. 
    Большое значение для нравственного, трудового, эстетического воспитания имеет такой вид изобразительного искусства как аппликация. Аппликация способствует воспитанию чувства прекрасного; развитию эмоциональной отзывчивости воображения, самостоятельности, настойчивости, аккуратности, трудолюбия, умения доводить работу до конца; такой вид художественной деятельности как аппликация способствует развитию не только изобразительных и технических умений, а и таких личностных черт как настойчивость, выдержка, способность сосредотачиваться. Занятия аппликацией способствуют всестороннему развитию ребенка, формируют позитивное настроение и хорошие эмоции, воспитывают доброжелательность и заботливое отношение к природе.

   В конспекте представлена увлекательная непосредственно образовательная деятельность с детьми среднего дошкольного возраста по аппликации из цветной бумаги. В этой непосредственно образовательной деятельности дети упражняются в вырезании круглых форм из квадрата; формируют умения преобразовывать готовые формы, разрезая их на две части; совершенствуют технику владения кистью; закрепляют умение пользоваться ножницами и др.

    Непосредственно образовательная деятельность составлена с учетом требований к программе по дошкольному воспитанию.

    Конспект данной непосредственно образовательной деятельности адресуется педагогам ДОУ, а также родителям для совместной досуговой деятельности с детьми.

 

Программное содержание:

Интеграция образовательных областей: «Художественно-эстетическое развитие», «Познавательное развитие», «Речевое развитие», «Социально-коммуникативное развитие»

 

Образовательные задачи:

-Систематизировать представления детей о домашних птицах, местах их обитания, членах птичьих семей;

 

Развивающие задачи:

-Упражнять в вырезании круглых форм из квадрата;

-Формировать умение преобразовывать готовые формы, разрезая их на две части;

-Совершенствовать технику владения кистью: аккуратно наносить клей на детали;
-Развивать чувство цвета, формы, композиции.

 

Воспитательные задачи:

-Воспитывать самостоятельность, уверенность, инициативность;

-Воспитывать доброе отношение к птицам.

 

Предварительная работа: чтение рассказа К. Д. Ушинского «Петух с семьёй», беседа о прочитанном рассказе, показ иллюстраций по теме, проведение дидактических игр.

 

Методы и приемы:

1.- игровая мотивация (знакомство с курочкой Рябой);

-уточняющий вопрос: «Кто из домашних птиц вам незнаком?»;

-беседа об обитателях птичьего двора;

-физкультминутка «танец маленьких утят»;

-проблемный вопрос: «Вы хотите помочь курочке?»;

 

2. Основная часть:

-описание цыпленка, демонстрация образца;

-правила безопасности при работе с ножницами, клеем;

-пояснение последовательности работы;

-самостоятельная работа детей, помощь затрудняющимся.

 

3. Заключительная часть:

-подведение итогов;

-выставка работ «Детки курочки Рябы»

 

Оборудование и материалы для воспитателя: интерактивная доска, ноутбук, колонки, клеенка, клей, кисточка, салфетка матерчатая, подставка для кисточки, ножницы, картон белого цвета А4, квадрат желтого цвета 4х4, квадрат желтого цвета 2х2, круг оранжевого цвета, красный квадрат, гребешок, глаз и ноги цыпленка, рассказ К. Д. Ушинского «Петушок с семьей».

 

Оборудование и материалы для детей: клеенка, клей, кисточка, салфетка матерчатая, подставка для кисточки, ножницы, картон белого цвета А4, квадрат желтого цвета 4х4, квадрат желтого цвета 2х2, круг оранжевого цвета, красный квадрат, гребешок, глаз и ноги цыпленка.

 

Ход организованной образовательной деятельности:

 

Встреча с курочкой Рябой.
- Ребята, сегодня к нам пришли гости. А кто они вы узнаете, разгадав загадку.
    Зернышки она клюет.
Яйца вкусные несет.
Слышно на всю улицу,
Как кудахчет.. (курица) (Слайд 2)

   Правильно, к нам в гости пришла курочка Ряба и она хочет познакомить нас со своими друзьями, которые живут на птичьем дворе. А кто они вы узнаете, отгадав загадки.


   Спозаранку он встает,
Звонким голосом поет.
Травку разгребает,
Зерна собирает.
У него есть гребешок,
Это, дети?.. (петушок)

 

Гонит в воду мать взашей,
Непослушных малышей:
«Что? Боитесь? Ну и шутки!
Кря-кря-кря! Ведь вы же..» (утки)

 

Эти птицы у канавки
Часто моют свои лапки,
Убегают от бабуси.
Кто скажите это? (гуси)

 

Ходит по двору надутый,
Видом злой и даже лютый.
Грозно крикнет: Клю-клюк-клюк!
Называется.. (индюк) 

 

Появились у соседки -
Доброй курицы-наседки,
Яркие пушистые
Солнышки лучистые.
Славные ребятки
Желтые.. (цыплятки)

 

-Ребята, какие вы молодцы, все загадки отгадали. Все они обитатели птичьего двора (Слайд 3).

-Кто из домашних птиц вам незнаком?

 Беседа с детьми об обитателях птичьего двора.

 

Физкультминутка «Танец маленьких утят» (Слайд 4).

 

-Курочка Ряба пришла к нам за помощью. Она потеряла своих цыплят, когда они ходили гулять в лес. Ребята, поможем курочке? (да). Я предлагаю показать курочке ваши умения и сделать аппликацию «Цыплёнок».

 

Демонстрация аппликации цыпленка.
-Перед тем как мы приступим к работе, давайте вспомним, как выглядит цыпленок? Из каких частей состоит его тело? (Он маленький, желтого цвета, у него есть туловище, голова, крылья, клюв, глаза, гребешок).

Давайте посмотрим, у вас на столах есть разные геометрические фигуры:  два желтых квадрата, один большой - из него мы вырежем туловище, другой поменьше – из него будет голова, круг оранжевого цвета – крыло, маленький красный квадрат – это клюв.
    Прежде чем приступить к работе, вспомним правила безопасного обращения с ножницами и клеем.

Последовательность работы с пояснением и демонстрацией.
-Берем большой квадрат желтого цвета и закругляем на нем уголки с помощью ножниц, что бы получить круг, тоже самое делаем с квадратом поменьше. Голова и туловище готовы. Круг оранжевого цвета складываем пополам и разрезаем - это крыло. Маленький квадрат красного цвета разрезаем по диагонали – клюв.


(Слайд 5) Работу будем выполнять с нижней части листа. Нужно немного отступить от нижнего края и приклеить большой круг-туловище и прям над ним не оставляя места меньший круг-голова. Далее клеим крылышко на туловище, затем клюв, глаз, гребешок и ножки.

Самостоятельная работа детей. Помощь затрудняющимся. Обращение внимания на осанку детей.

 

-Какие мы все молодцы! Курочка Ряба говорит всем нам спасибо за помощь! (Слайд 6).

 

Выставка работ «Детки курочки Рябы» (Слайд 6).

 

-А теперь послушайте рассказ К. И. Чуковского «Цыплёнок» (Слайд 7).

 

 

Список использованной литературы:

  1. Веракса Н. Е. От рождения до школы. Основная общеобразовательная программа дошкольного образования / Веракса Н. Е., Комарова Т. С., Васильева М. А. и др. – М.: Мозаика-Синтез,  2012.

  2. Ушинский, К. Д. Рассказы и сказки/ К. Д. Ушинский. – М.: Детская литература, 1974.

  3. Чуковский, К. И. Цыпленок/ К. И.Чуковский. – М.: Малыш, 1989.

 

Интернет источники:

  1. http://numama.ru/zagadki-dlja-malenkih-detei/zagadki-o-zhivoi-prirode.html

  2. http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8+%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0#urlhash=1541031145284612546

  3. http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%B9%20%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%80&fr=web&rch=l#urlhash=7860237576364351495

  4. http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%B9%20%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%80&fr=web&rch=l#urlhash=5234171254687962679

  5. http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8+%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0+%D1%81+%D1%86%D1%8B%D0%BF%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8#urlhash=1587922437224599999

Тема актуаллăхӗ

 

Кӗçӗн çулхи ачасем хăйсен йӗри-тавра пулакан улшăнусене кăсăкланса сăнаççӗ, çӗнӗлӗхсене часах асăрхаççӗ. Вӗсем урлă илемлӗх тӗнчипе паллашаççӗ, унăн пуянлăхне кураççӗ.

Этемлӗх тивӗçӗсене пурнăçлама, ӗçе юратма, илемлӗхе ăнланма вӗрентнӗ чухне аппликаци (ӳнерӗçӗн тӗсӗ) пӗлтерӗшӗ питӗ пысăк. Аппликаци ачасен ӳнер тата техника пӗлӗвӗсене çеç ӳстермест, вăл илемлӗхе  курма; хăй тӗллӗн ӗçлеме, ӗçе тирпейлӗ, юратса тума, пуçланă ӗçе вӗçне çитерме, тимлӗ, чăтăмлă пулма вӗрентет. Аппликаци ачасене пур енлӗн те аталанма пулăшать, кăмăл-туйăмне лайăхлатать, туслă пулма, çутçанталăка юратма тата упрама хăнăхтарать.

Ку конспектра шкул çулне çитмен ачасен вăтам çулхи ушкăнне çӳрекен ачасемпе ирттернӗ тӗслӗх утсемпе аппликации тăвас ӗç. Çак вӗрентӳ ӗçӗнче ачасем тăваткăлтан çаврашка касса кăларма, пӗр детале çурмаран пайласа çӗнӗ деталь тума вӗренеççӗ, кистьпе, хачăпа ӗçлес хăнăхусене çирӗплетеççӗ.

Вӗрентӳ ӗçне шкул çулне çитмен ачасене воспитании парас программа хушăвӗсене шута илсе йӗркеленӗ.

Çак вӗрентӳ конспекчӗ шкул çулне çитмен ачасемпе ӗçлекен вӗрентекенсене тата ачасен ашшӗ-амăшӗсене ачасемпе пӗрле пушă вăхăта ирттерме пулăшӗ.

Программа содержанийӗ: Вӗрентӳ пайӗсен пӗрлешӗвӗ: «Илемлӗх аталанăвӗ», «Ᾰс-тăн аталанăвӗ», «Чӗлхе аталанăвӗ», «Социаллă- коммуникации аталанăвӗ».

 

Вӗрентӳ задачисем:

  • ачасем килти кайăк-кӗшӗксем, вӗсен чӗпписем ăçта пурăнни çинчен мӗн пӗлнине çирӗплетсе хăварасси.

Аталантару задачисем:

  • тăваткалтан çаврашка касса кăларма хăнăхтарасси;

  • пӗр детале çурмаран пайласа çӗнӗ деталь тума вӗрентесси;

  • кистьпе, клейпе ӗçлессине çирӗплетсе хăварасси;

  • ӗçре япала тӗсне, формине, тытăмне суйласа илме вӗрентесси.

Воспитани задачисем:

  • ачасене хăйсем тӗллӗн ӗçлеме, пуçаруллă, тимлӗ пулма  вӗрентесси;

  • кайăксене юратма вӗрентесси.

 

Малтанлăха палăртнă ӗç: К. Д. Ушинскин «Автанпа унăн çемьи» («Петух с семьёй») калавне вуласси, вуланă калав содержанийӗпе калаçу ирттересси, панă темăпа ӳкерчӗксем пăхасси, дидактика вăййисем ирттересси.

 

Мелсемпе меслетсем занятий ӗрки

  1. Умӗн калани:

  1. Вăйă мелӗпе ăнлантарни (Чăпар чăхпа паллаштарасси);

  2. Ачасене тӗрӗслемелли ыйту: «Мӗнле килти кайăка эсир пӗлместӗр?»;

  3. килти кайăк-кӗшӗксемçинчен кӗске калаçу;

  4. кану вăхăчӗ «кăвакал чӗпписен ташши»;

  5. кăткăс ыйту: «Сирӗн чăхха пулăшас килет-и?».

2. Тӗп пайӗ:

  1. чăх чӗппине сăнлани, ӗлкине кăтарни;

  2. хачăпа, клейпа ӗçленӗ чухнехи хăрушсăрлăх правилисем;

  3. ӗçе мӗнле йӗркепе тумаллине ăнлантарни;

  4. ачасем хăйсем тӗллӗн ӗçлени, начартарах пулаканнисене пулăшни.

3. Заняти вӗçӗ:

  1. ӗçе пӗтӗмлетсе хăварасси;

  2. ачасен ӗçӗн выставки «Чăпар чăх ачисем».

Вӗрентекене занятинче кирлӗ хатӗрсем: интерактивлă доска, ноутбук, колонкăсем, клеенка, клей, кисточка, тутăр татăкӗ, тӗрев кисточка валли, хачă, шурă тӗслӗ картон А4, сарă тӗслӗ тăваткал 4ˣ4, сарă тӗслӗ тăваткал 2ˣ2, хӗрлӗ сарă тӗслӗ çаврашка, хӗрлӗ тăваткал, киккирик, чăх чӗппин куçӗпе урисем, К. Д. Ушинскин «Автанпа унăн çемьи» («Петушок с семьёй») калавӗ.

Ачасене кирлӗ хатӗрсем: клеенка, клей, кисточка, тутăр татăкӗ, тӗрев кисточка валли, хачă, шурă тӗслӗ картон А4, сарă тӗслӗ тăваткал 4ˣ4, сарă тӗслӗ тăваткал 2ˣ2, хӗрлӗ сарă тӗслӗ çаврашка, хӗрлӗ тăваткал, киккирик, чăх чӗппин куçӗпе урисем.

 

Вӗрентӳ ӗçӗ-хӗлӗн йӗрки

Чăпар чăхпа тӗл пулни.

- Ачасем, пирӗн пата хăнасем килнӗ. Тупмалли юмах тупсăмне тӗрӗс пӗлсен, мӗнле хăнасем килнине пӗлетӗр.

Тырă пӗрчине сăхать.

Тутлă çăмарта тăвать.

Пӗтӗм урам илтмелле

Кăтăклать вăл: кăт-кăтик! (Чăх) (Хушăм-2)

 

- Тӗрӗс, пирӗн пата Чăпар чăх хăнана килнӗ. Вăл пире хăйӗнпе пӗрле пурăнакан юлташӗсемпе паллаштарасшăн. Тупмалли юмахсен тупсăмӗсене тӗрӗс тупсан, вӗсем мӗнне пӗлӗпӗр.
Ирпе ирех вăл тăрать,

Уçă сассипе юрлать.

Курăксене вăл сирет,

Тырă пӗрчи пуçтарать.

Киккирикӗ унăн пур,

Паллах вăл пирӗн …(автан)

 

Амăшӗ шыва хăвалать

Итлемен чӗпписене.

«Мӗн, хăратăр-и мӗн?» -  тет

Нарт-нарт …(кăвакал)

 

Ку кайăксем канавра

Урисене çăваççӗ,

Асаннерен тараççӗ.

Мӗнле кайăк-ши ку? (Хур)

 

Кил картинче мăнкăмăллăн çӳрет.

Пăхсан çиллес те усал.

Клю-клюк-клюк

Эп … (кăркка)

 

Сап-сарă хӗвел пек

Çемçе те чăп-чăмăр

Кӳршӗри чӗп амăшӗн

Пӗчӗк ачисем. (Чăхчӗпписем)

 

- Мӗнле маттур ачасем эсир, тупмалли юмахсен тупсăмӗсене пурне те тӗрӗс тупрăр. Вӗсем пурте пирӗн килти кайăк-кӗшӗксем. (Хушăм-3)

- Килти кайăк-кӗшӗксенчен хăшне эсир  халиччен   курман?

Килти кайăк-кӗшӗксем çинчен кӗске калаçу.

Кану вăхăчӗ «кăвакал чӗпписен ташши». (Хушăм-4)        

 

- Чăпар чăх пирӗн пата пулăшу ыйтма килчӗ. Вăрмана уçăлма кайсан вăл хăйӗн чӗпписене çухатнă. Ачасем, Чăпар чăхха пулăшатпăр-и? (Пулăшатпăр.) Эпӗ сире Чăпар чăхха хамăр мӗн тума пултарнине кăтартма сӗнетӗп. «Чăх чӗппи» аппликации тăвăпăр.  

Ачасене чăх чӗппин аппликацине кăтартасси.

- Ĕçе пуçличчен аса илер-ха, мӗнлерех вăл чăх чӗппи? Унăн кӗлетки мӗнле пайсенчен тăрать? (Вăл пӗчӗк, сарă тӗслӗ, унăн кӳлепи, пуçӗ, çунаттисем,, сăмси, куçӗ, киккирикӗ пур.) 

- Халь сӗтел çине пăхăр-ха, сирӗн умра тӗрлӗ ренгеометри фигурисем: икӗ сарă тăваткал, пӗри пысăк – унран эпир кӳлепине касса кăларатпăр, тепри пӗчӗкрех – унран пуçне касса кăларăпăр, хӗрлӗ сарă тӗслӗ çаврашка – çунат валли, пӗчӗк хӗрлӗ тăваткал – ку вара сăмса.   

- Ĕçлеме пуçличчен хачăпа, клейпа ӗçленӗ чухне мӗнле асăрхануллă ӗçлемеллине аса илӗпӗр.     

Ачасемпе пӗрле ăнлантарса, кăтартса пырса ӗçлени.       

- Сарă тӗслӗ пысăк тăваткала илетпӗр, хачăпа унăн кӗтесӗсене çавăрттарса касатпăр та çаврашка тăватпăр. Пӗчӗк тăваткалне те çаплах касатпăр. Кӳлепипе пуçӗ хатӗр. Хӗрлӗ сарă тӗслӗ çаврашкине çурмаран хуçлататпăр та хуçлатнă çӗртен касатпăр – ку çунаттисем. Пӗчӗк хӗрлӗ тăваткалне диагональпе касатпăр – сăмси  хатӗр.

- (Хушăм-5)Хут листин аялти пайӗнче ӗçлеме пуçлатпăр. Хут листин аялти хӗрринчен кăшт çӳлерех пысăк çаврашкана çыпăçтаратпăр – кӳлепи хатӗр. Ун тăррине, вырăн хăвармасăр, пӗчӗк çаврашкана çыпăçтаратпăр – пуçӗ пулчӗ. Кӳлепи çине çунаттисене çыпăçтарса хуратпăр.

Пуçӗ çине - сăмсине, куçне, киккирикне. Халӗ урисене çыпăçтаратпăр.

Ачасем хăйсем тӗллӗн ӗçлеççӗ. Вӗрентекен пулăшса çӳрет, кӗлетке-çурăма епле тыткалани  çине тимлӗх  уйăрать.      

- Мӗнле маттур ачасем эсир! Чăпар чăх сире пурне те тав тăвать! (Хушăм-6)        

 

Ачасен ӗçӗн выставки «Чăпар чăх ачисем». (Хушăм-7)

 

- Халь К. И. Чуковскин «Чăх чӗппи» («Цыплёнок») калавне итлетпӗр. (Хушăм-8)

Усă курнă литература:

 

  1. Веракса Н. Е. От рождения до школы. Основная общеобразовательная программа дошкольного образования / Веракса Н. Е., Комарова Т. С., Васильева М. А. и др. – М.: Мозаика-Синтез,  2012.

  2. Ушинский, К. Д. Рассказы и сказки/ К. Д. Ушинский. – М.: Детская литература, 1974.

  3. Чуковский, К. И. Цыпленок/ К. И.Чуковский. – М.: Малыш, 1989.

 

Интернет источникӗсем:

  1. http://numama.ru/zagadki-dlja-malenkih-detei/zagadki-o-zhivoi-prirode.html

  2. http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8+%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0#urlhash=1541031145284612546

  3. http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%B9%20%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%80&fr=web&rch=l#urlhash=7860237576364351495

  4. http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%B9%20%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%80&fr=web&rch=l#urlhash=5234171254687962679

http://go.mail.ru/search_images?q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8+%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0+%D1%81+%D1%86%D1%8B%D0%BF%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8#urlhash=1587922437224599999

bottom of page